Kolej linowa – wyjątkowa atrakcja Karpacza

Karpacz oferuje turystom wiele atrakcji. Jedną z nich stanowi miejska kolej linowa, która prowadzi na Śnieżkę – najwyższy szczyt w Karkonoszach. Sprawdź, co warto wiedzieć zanim wybierzesz się na przejażdżkę kolejką.

 

2 i pół godziny to minimum, aby na pieszo dostać się na Śnieżkę z Karpacza. Na szczęście istnieje prostszy, wygodniejszy i szybszy sposób na zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy. Tym ułatwieniem jest kolej linowa, dzięki której można wjechać na Kopę (1375 m n.p.m) zaledwie w 15 minut. Cała kolej ma długość 2229 m i w ciągu godziny jest w stanie przewieźć 600 osób.

Dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Kopę mieści się na terenie Białego Jaru, na wysokości 820 m n.p.m.

Obiekt stanowi cześć kompleksu narciarskiego, na terenie którego mieści się również wypożyczalnia sprzętu zimowego i szkoła narciarska.

 

Początki Miejskiej Kolei Linowej w Karpaczu

Miejską Kolej Linową w Karpaczu wybudowano w 1959 roku. Na początku był to jednoosobowy wyciąg krzesełkowy o nazwie „Zbyszek”. Od czasu oddania do użytku wyciąg był kilkakrotnie modernizowany. Mimo, że ma on już ponad pół wieku wciąż cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

 

Przejażdżka kolejką w praktyce

Kolejka linowa zabierze nas na górę, na wysokość 1340 m n.p.m, a z tamtąd mamy już nie wiele do pokonania, aby zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy, z którego rozpościera się przepiękny widok na wyjątkowe górskie krajobrazy. Bez wątpienia każdy turysta, który odwiedza Karpacz, powinien skorzystać z kolei. Piękne widoki, które można podziwiać w trakcie podróży kolejką na Kopę z pewnością na długo pozostaną w pamięci.

 

Cennik i godziny otwarcia

Miejska Kolej Linowa w Karpaczu jest czynna w godzinach od 8.30 do 16.30. Normalny bilet wjazdu kolejką to wydatek rzędu 28 zł, wjazdu i zjazdu 35 zł, a samego zjazdu 12 zł. Z kolei bilety ulogowe dla tych samych opcji to kolejno wjazd - 22 zł, wjazd i zjazd - 26 zł i zjazd - 8 zł.

Warto pamiętać o tym, że zakup biletu ulgowego przysługuje młodzieży szkolnej w wieku do lat 18, pod warunkiem okazania ważnej legitymacji. Dzieci do lat 7 natomiast mogą być przewożone bezpłatnie na kolanach osoby dorosłej. Więcej informacji dotyczących aktualny cen biletów oraz karnetów można uzyskać na stronie internetowej www.kopa.com.pl

 

Widoki na przyszłość

W planach jest dalsza modernizacja kolei linowej, dzięki czemu może już w niedalekiej przyszłości wszyscy miłośnicy górskich klimatów będą mogli korzystać z nowoczesnej kolei kanapowej, która będzie przytosowana także dla osób niepełnosprawnych.