Muzeum zabawki

Na kartach historii zapisują się nie tylko wielkie wydarzenia, również te najmniejsze drobnostki mają swoją barwną przeszłość. Dlatego warto udać się do Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu, żeby wrócić wspomnieniami do lat młodości, lub dowiedzieć się czym bawili się nasi dziadkowie w przeszłości.

 

W tą magiczną i sentymentalną podróż możesz udać się odwiedzając malowniczy Karpacz. To tutaj zobaczysz czar dzieciństwa ujęty w miniaturowym świecie lalek. Ta wyjątkowa kolekcja obejmuje najróżniejsze zabawki z całego świata. Zobacz wraz z dziećmi, czym bawili się Japończycy w XVIII w. i odkryj kolorowy świat dziecinnych igraszek. Nikt nie jest za stary na zabawki!

 

Nietypowa pasja pewnego mima
Zbiór powstał w wyniku działalności kolekcjonerskiej Henryka Tomaszewskiego, słynnego mima, tancerza, choreografa, reżysera, pedagoga i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Swoją unikatową kolekcję gromadził od 1967 r. by w 1994 przekazać ją – otwartemu specjalnie na tę okazję – Miejskiemu Muzeum Zabawek, które nazwano jego imieniem. Tomaszewski podróżował ze swoim Teatrem Pantomimy po całym świecie, stąd w jego kolekcji znalazło się mnóstwo unikatowych obiektów, których próżno szukać w sklepach. Zbiór powstał z miłości do tych starannie wykonywanych przedmiotów, które rozpalały dziecięce marzenia.

 

Miniaturowy świat
Liczba eksponatów obejmuje aż 2 tysiące najrozmaitszych zabawek z każdego zakątka na świecie. Sposób ekspozycji pozwala nam całkowicie zatracić się w baśniowym świecie. Zasadniczo wpływa na to niezwykła scenografia stworzona przez Kazimierza Wiśniaka, który wykreował wspaniałą i przemyślaną przestrzeń. Spotkacie więc lalki spacerujące po łąkach, uczące się w szkole czy jedzące kolację. Dziewczynki będą mogły zobaczyć jedne z najwspanialszych domków dla lalek, chłopcy różnego rodzaju maszyny i pojazdy jak wozy strażackie. Wszystkiemu towarzyszą polscy klasycy jak Miś Uszatek, która wita serdecznie wszystkich zwiedzających. Ponadto, na specjalnie rozstawionych jarmarkach, znajdziecie wiele tradycyjnych motywów dekoracyjnych jak ozdoby z cukru czy piernika, gliniane koguciki i drewniane koniki. Ramy czasowe, jakie obejmują tą niezwykłą kolekcję zabawkarstwa, to aż 200 lat. Znajdują się tu eksponaty od XVIII wiecznych szopkowych figurek do typowych i popularnych zabawek XX w. W gablotach umieszczono przedmioty z Australii, Meksyku i Japonii. Tak więc zabierz całą swoją rodzinę i oglądaj pluszowe misie, drewniane pajacyki i porcelanowe lalki, przypominając sobie wspaniałe czasy własnego dzieciństwa.