W świecie karkonoskich atrakcji

Karkonosze to najwyższe i najbardziej znane pasmo Sudetów. Dzięki swoim pięknym krajobrazom i bogactwu osobliwości przyrody przyciąga wielu artystów oraz miłośników górskich klimatów. Wyjątkową karkonoską atrakcję stanowią Karkonoskie Tajemnice. Sprawdź, co ma do zaoferowania ten tajemniczy obiekt.

 

Karkonoskie Tajemnice powstały w miejscu, w którym został odkryty kilkusetletni kostur Ducha Gór. Ten zadziwiający obiekt wykopano 26 marca 2011 r. w trakcie prac budowlanych w Karpaczu. Ten niezwykły przedmiot wzbudził wśród lokalnej społeczności wiele emocji. Pojawiły się liczne wpisy na internetowych forach oraz w innych mediach dotyczące eksponatu. Obecnie znajduje się on w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

 

Z miłości do Karkonoszy

Karkonoskie Tajemnice to wspólna inicjatywa ludzi wrażliwych na piękno karkonowskich krajobrazów, którzy powołali je do życia jako ruch społeczny. Ich misją jest prezentowanie barwnego oblicza Władcy Gór, uwrażliwianie innych na wszelkie przejawy jego bytności w Karkonoszach, oraz po to, żeby każdy z nas zyskał umiejętność dostrzegania Ducha Gór i jego różnorodności podczas wędrówek górskimi szlakami. Karkonoskie Tajemnice mają bardzo dużą siłę oddziaływania.

 

Cenne lekcje dla całych rodzin

Kolejnym krokiem w rozwoju idei Karkonoskich Tajemnic było stworzenie miejsca, w którym odwiedzający mogliby otrzymać zarówno lekcje historii oraz techniki, jak i prawdziwe lekcje życia w górach rządzonych przez czary i niewyjaśnione zjawiska przyrody. Zwiedzający zaprojektowane przez światowej sławy artystów podziemia obiektu mogą zatem poznać najciekawsze przekazy, które wyrosły z karkonoskiej ziemi, np. historię o zasiedlających Karkonosze zielarzach, Walończykach, czyli poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych, legendy przedstawiające Ducha Gór czy o niesamowitym korzeniu mandragory. Można tu także zobaczyć ogromną rzeźbę Władcy Karkonoszy, tajemniczego kostura, smocze harfy z niewidzialnymi strunami, hutników szkła, magiczny sekretarzyk Ducha Gór, alchemiczne komnaty Czterech Żywiołów czy okazy najbardziej niesamowitych owadów żyjących w karkonoskich okolicach. Dodatkowym atutem ekspozycji jest to, że ma ona charakter interaktywny, dzięki czemu odwiedzający stają się częścią tajemniczego i magicznego świata Karkonoszy.

 

Dostępność obiektu

Karkonoskie Tajemnice usytuowane w Karpaczu czynne są cały tydzień w godzinach od 10.00 do 18.00. Bilety wstępu to koszt 15 zł dla dzieci, 19 zł dla dorosłych i 12 zł dla grup zorganizowanych. Karkonoskie Tajemnice stanowią wyjątkową atrakcję przeznaczoną zarówno dla młodszych, jak i starszych członków rodziny.